Paperpath
Shopping totals and change · Grade 4 · Easier
Name ____________________
Date ____________________
Shopping totals and change · 15 questions
- 1Prices: a kite $29, a toy $14. What is the total cost?Work it out here
- 2Prices: a kite $21, a puzzle $6. What is the total cost?Work it out here
- 3Prices: a ball $15, a game $24. What is the total cost?Work it out here
- 4Prices: a book $6, a hat $9. What is the total cost?Work it out here
- 5Prices: a kite $25, a ball $8. What is the total cost?Work it out here
- 6Prices: a book $16, a toy $3. What is the total cost?Work it out here
- 7Prices: a game $28, a hat $30. What is the total cost?Work it out here
- 8Prices: a puzzle $3, a kite $23. What is the total cost?Work it out here
- 9Prices: a hat $18, a game $28. What is the total cost?Work it out here
- 10Prices: a snack $8, a toy $26. What is the total cost?Work it out here
- 11Prices: a game $30, a toy $28. What is the total cost?Work it out here
- 12Prices: a snack $14, a game $16. What is the total cost?Work it out here
- 13Prices: a toy $2, a kite $11. What is the total cost?Work it out here
- 14Prices: a kite $12, a ball $21. What is the total cost?Work it out here
- 15Prices: a kite $9, a game $7. What is the total cost?Work it out here